top of page

Karalienės Viktorijos laikų Kalėdų tradicijos


Gražiausia metų šventė, jau visai čia pat - daugelio namuose jau puikuojasi gražiausios Kalėdų eglutės, o visai netrukus susirinkę šeimose lauksime Kalėdų senelio, švęsime bei laikysimės senų, o galbūt kursime naujas tradicijas. Beskaičiuodami paskutines dienas iki Kalėdų, apžvelkime kelias ir šiandien Lietuvoje bei visoje Europoje populiarias tradicijas, kilusias dar Anglijos karalienės Viktorijos laikais.


Kalėdų Atvirukai


Pirmasis Kalėdų atvirukas atsirado 1843 metais, o to priežastis buvo seras Henry Cole, kuris norėdamas paskatinti žmones naudotis paštu, paprašė savo draugo menininko John Horsley sukurti kalėdinį atviruką. Nors ši idėja žmonėms patiko, išpopuliarėjo ji šiek tiek vėliau, kai nukrito siuntimo kainos, o apie 1870-uosius atvirukai buvo gaminami ir siunčiam jau gan dideliais kiekiais. Dauguma Viktorijos epochos Kalėdų atvirukų vaizduodavo sniego peizažus, švenčių scenas arba Kalėdų eglutes.


Kalėdų patrankos (Christmas crackers)


Tai – į saldainio formos pakuotę / tūtelę suvyniota staigmena. Jungtinėje karalystėje jos itin populiarios ir mėgiamos visų – ir mažų, ir didelių. Dažnai šios patrankos yra dedamos ant Kalėdinio stalo šalia lėkščių. Ši tradicija atsirado saldainių gamintojo Tom Smith dėka – jis norėjo atrasti kūrybingą saldainių pardavimo sprendimą. Po ilgų paieškų, T. Smith atrado būdą, kaip padaryti, kad atidaroma pakuotė skleistų „pokšt“ (angl. „pop“) garsą.Šioje tūtelėje buvo ir šiandien tebėra pakuojami saldainiai drauge su nuotaikingu ar įkvepiančiu rašteliu. Kartais čia gali būti supakuojamos ir nedidelės dovanėlės.


Kalėdų eglutės puošimas


Nors eglutės puošimo tradicija iš tiesų atsirado Vokietijoje, išpopuliarino ją būtent karalienė Viktorija ir iš Vokietijos kilęs jos vyras princas Albertas – 1848 m. Londono laikraštyje pasirodė aplink papuoštą eglutę susirinkusios karališkosios šeimos iliustracija. Kalėdų eglutės greitai tapo įprastos britų namuose, o puošdavo jas pirktiniais žaisliukais, žvakėmis ir netgi kaspinais pritvirtintais skanėstais.


Kalėdinės giesmės (A Christmas Carol)


Ko gero reikėtų gerokai paieškoti žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie Charles Dickens‘o „Kalėdų giesmę“. Manoma, kad šis kūrinys atkreipė daugelio dėmesį į tradicijas, kurios Jungtinėje Karalystėje ėmė įsišaknyti būtent Viktorijos epochoje - Kalėdų eglučių puošimas, Kalėdų atvirukai, kalėdinės giesmės ir t.t.Pagal šią knygą yra pastatyta itin daug spektaklių, filmų, miuziklų, o pati istorija mums primena, kad Kalėdų dvasia gyvena ne išorėje, o širdyje.


Sveikiname gražiausių švenčių proga, linkime justi Kalėdų dvasią širdyje ne tik per šventes, bet ir visus metus.

 

 

Commenti


bottom of page