top of page

KULTŪRINĖS KELIONĖS – ŠKOTIJA


Nenustebtume, jei išgirdus Škotijos pavadinimą, pirmiausia į galvą ateina Lochneso pabaisa, kiltai ir dūdmaišiai. O ar žinote, kad dūdmaišis iš tiesų buvo ir lietuvių tradicinis instrumentas, kurį caro valdžia uždraudė, taip, kaip draudė ir knygas? Dėka viskuo rizikavusių knygnešių, knygos, o su jomis ir pati lietuvių kalba išliko, o dūdmaišiams pasisekė mažiau. Tiesa, dar tebeturime vieną kitą tradiciniais dūdmaišiais grojantį muzikantą, tačiau jų yra mažai, o didžioji dalis lietuvių paprašyti įvardinti tradicinius lietuviškus muzikinius instrumentus, vargu bau ar įterps dūdmaišį į savo sąrašą.


ISTORIJA

Bet grįžkime prie Škotijos. Kuo įdomi ši šalis? Jungtinei Karalystei priklausanti šalis nuo seno nemėgsta anglų ir didelė populiacijos dalis nėra patenkinta tuo, kad yra prie jos pririšti. Apie Škotijos istoriją, jos tradicijas ir nemeilę Anglijai daug galima sužinoti seriale The Outlander.




Škotija – pilių šalis, čia yra fiksuojama per 2 000 pilių, todėl nekeista, kad ir D.Britanijos karalienė Elžbieta Balmoralo pilyje mėgdavo leisti vasaras, čia ji ir mirė.



KALBA

Kaip skamba škotų akcentas? Nepratusiai ausiai nesuprantamai. Tačiau netikėkite mumis, pasiklausykite iš Škotijos kilusio Gerard Butler:




REKOMENDACIJA

Jei Šreką žiūrėjote anglų kalba, dabar jau galite nuspėti kokia jo akcento kilmė. Praėjusiame naujienlaiškyje pasidalinome puikiu resursu papildomam anglų kalbos mokymuisi „Learn English with TV Series“. Čia galite rasti ir pamokas su Šreku:




KILTAI

Tradiciniai škotų kiltai yra siūnami iš tartanų – languotos vilnonės medžiagos. Šių kiltų spalvos – ne šiaip sugalvotos, o nurodo kuriam klanui priklauso kiltą dėvintis asmuo.

Šiame video ne tik išgirsite kodėl škotai dėvi kiltus ir iš kur atsirado ši tradicija, tačiau klausysitės jos pasakojamos labai gražiu (nors gal kiek sunkiai suprantamu – įsijunkite subtitrus) škotišku akcentu.


KUO DAR GARSI ŠKOTIJA?



Tikite šios pabaisos egzistavimu ar ne, ne taip ir svarbu, svarbiausia, kad jūsų pabaisa nesuvalgytų.






Ar žinojote, kad modernus golfas atsirado Škotijoje? Čia vis dar yra seniausias pasaulyje golfo aikštynas St. Andrews. Komikas, aktorius Robin Williams viename iš savo standup‘ų pasakoja kaip jis įsivaizduoja porą Guiness bokalų išgėrę škotai sukūrė šį žaidimą






Viskis yra gaminamas keliose pasaulio vietos, tačiau tik Škotijoje pagamintas viskis vadinasi Scotch Whisky arba tiesiog Scotch.





Škotai turi savo olimpinių žaidynių versiją. Pamatykite kaip atrodo keltų palikuonių olimpiados:





Didelė dalis pirmųjų Hario Poterių knygų buvo parašyta Škotijoje. Edinburgo mieste yra net dvi kavinės, kurios gali pasigirti tuo, kad ten buvo parašyta pirmoji J.K.Rowling knyga vaikams, tačiau čia yra ir daug daugiau su Hariu Poteriu susijusių vietų, kurias tikrai verta pamatyti šio berniuko-burtininko fanams.





Don't judge the book by it's cover - yra geriausias posakis, kurį galėtume pritaikyti šiam patiekalui.



Skanaus! 

 

 

 

 

 

Comments


bottom of page