top of page

5 PAMATINIAI ĮPROČIAI ŽMONIŲ, KURIE NE TIK MOKOSI, BET IR IŠMOKSTA NAUJAS KALBAS


Tikriausiai esate girdėję apie žmones, mokančius tris, penkias, gal ir aštuonias užsienio kalbas. Gal net patys tokių pažįstate. Jei manote, kad jie ypatingi, nes jiems kalbos tiesiog lengvai sekasi, greičiausiai klystate. Taip, jei išties ypatingi, tačiau ne todėl, kad kalbos tiesiog pačios jiems įlenda į galvą, o todėl, kad tokie žmonės yra išvystę tokius įpročius, kurie padeda mokytis. Pagelbėja ir tai, kad tuos įpročius pritaikius sau, kiekviena nauja kalba ima „pasiduoti“ vis lengviau ir lengviau. Tad kokie tie baziniai įpročiai, kuriuos reikia įvaldyti norint sėkmingai išmokti užsienio kalbų?


1 ĮPROTIS


MOKYTIS VIENODU DAŽNIU IR PASTOVIAI


Kalbos mokymasis yra panašus į svorio metimą – jei nuo pirmadienio iki penktadienio valgysite sveikai, o savaitgalį pamiršite apie savo mitybą ir prisivalgysite pyragaičių, tai ir ta dieta, kurios laikėtės visas penkias darbo dienas, nueis šuniui ant uodegos. Panašiai yra ir su kalbos mokymusi – svarbu mokytis reguliariai ir nedaryti ilgesnių pertraukų. Nors po 10 minučių kasdien yra geriau, negu po valandą tris kartus per savaitę. Be abejo, jeigu mokysitės po valandą per dieną kasdien, rezultatai bus dar greitesni, bet svarbu atminti, kad tvarus mokymasis yra maratonas, ne sprintai.


2 ĮPROTIS


PLANUOTI MOKYMĄSI


Svarbu skirti laiko ne tik mokymosi procesui, bet ir jo planavimui. Sėkmingai besimokantys žmonės prieš pradėdami mokytis susiplanuoja du dalykus: laiką, kurį ketina skirti mokymuisi ir pačią mokymosi eigą bei medžiagą. Žinodami ko, kaip ir kada mokysitės geriau matysite ir savo progreso trajektoriją bei galėsite tinkamai įsivertinti pasiektus rezultatus, o tai padidins tikimybę, kad nekils pagunda visko mesti, nes progresas vyks pagal konkretų planą, o ne pagal tai, kaip tą progresą esame linkę įsivaizduoti.


3 ĮPROTIS


PROTARPINIS KARTOJIMAS


Didelio kiekio informacijos kišimas į galvą gali atrodyti patraukliai – daug sužinosiu, greičiau išmoksiu, tačiau iš tiesų, kalbos mokymasis yra tarsi žaidimas. Jeigu anksčiau esate mokęsi užsienio kalbos, tikrai žinote, kad laikui bėgant didelis informacijos kiekis pamažu pasimiršta.


Daugiau nei šimtmetį atliekami psichologiniai tyrimus rodo, kad mums labiau įsimena ta informacija, kurią reguliariai peržiūrime. Įvairios kalbos mokymosi programėlės yra sukurtos remiantis būtent šiais tyrimais. Būtent šis būdas padeda perkelti naujas žinias į ilgalaikę atmintį.


4 ĮPROTIS


SAVĘS PAŽINIMAS


Visi esame skirtingi ir mokomės skirtingai. Vieni lengviau įsisaviname informaciją ją pamatę, kiti – išgirdę, treti – per praktiką (kinestetiškai). Stebėkite save ir išsiaiškinkite koks esate mokinys ir koks mokymosi metodas arba metodų kombinacija jums palengvina šį procesą. Taip pat, rinkitės informaciją, kuri jums yra aktuali ir įdomi. Pavyzdžiui, jei mėgstate gaminti – žiūrėkite laidas, susijusias su maisto gamyba, skaitykite arba kurkite receptus. Jei mėgstate mokslą ir jo naujienas, mokykitės kalbos per mokslo temas. Svarbu, kad kalbos mokymasis nebūtų atskirtas pavienis dalykas, kurį darote atskirai nuo kitų jums aktualių dalykų. Kuo stipriau kalbą integruosite į savo gyvenimą, tuo lengviau susikursite tinkamus įpročius ir išlaikysite motyvaciją tęsti.


5 ĮPROTIS


SAVĘS APSUPIMAS KALBA, KURIOS MOKOMASI


Žmonės, kurie pasiekia geriausių rezultatų, kalba, kurios mokosi, apsupa save iš visų pusių – tiksline kalba žiūri filmus, skaito knygas, žurnalus, pakeičia telefono ir kompiuterio kalbas ir pasinaudoja bet kokia galimybe tarp ta kalba kalbančių žmonių ir ją praktikuoti. Dažnai rekomenduojama išvykti į šalį, kurioje kalbama jūsų tiksline kalba, tačiau tai ne visuomet yra lengvai įgyvendinama, tačiau ir nėra absoliučiai būtina. Yra daugybė kitų būdų, kurie padeda save apsupti kalba, kurios mokotės. Pasisemkite idėjų kaip tą padaryti šiame straipsnyje.Commentaires


bottom of page