top of page

Kas yra kalbos mokymosi plynaukštė ir kaip ją įveikti

 

Angl. language-learning plateau reiškia mokymosi stagnaciją. Šioje mokymosi stadijoje atsiduriame tada, kai progresas tarsi ima lėtėti, naujus dalykus išmokstame daug lėčiau. Taip yra todėl, kad vos pradėjus mokytis, lengva padaryti greitą pažangą, nes viskas, ko mokotės yra visiškai nauja, tačiau kuo daugiau žinote, tuo lėčiau įsisavinate papildomą informaciją. Dažniausiai šioje situacijoje pirmą kartą atsiduriame pasiekę B1 lygį, tačiau ypatingai stipriai ši stagnacija gali pasijausti jau turint daug anglų kalbos žinių – pasiekus B2-C1 lygį.

Jeigu jūsų kalbos mokymasis vyko sklandžiai, o tuomet tarsi sustojo arba smarkiai sulėtėjo, greičiausiai pasiekėte šį sulėtėjimą. Tačiau nerimauti neverta – mokytojai jau seniai pastebėjo šį fenomeną, o dabar jau yra ir nemažai mokslinių darbų, įrodančių, kad ši „plynaukštė“ yra neišvengiama, tačiau ir įveikiama.


Štai 10 būdų, kurie padės išeiti iš šios stagnacinės būsenos.

 

1.      Prisiminkite, kodėl mokotės užsienio kalbos
 

Turėdami rimtą priežastį mokytis kalbos užsitikrinsite mokymosi tvarumą. Susidūrus net ir su menkiausiomis kliūtimis bei neturint rimtos priežasties mokytis kalbos, labai sunku prisiversti tęsti mokslus. Todėl turite turėti labai aiškų ir motyvuojantį atsakymą į klausimą „kodėl mokausi?“.

 

Jei jaučiate, kad stringa jūsų progresas besimokant anglų kalbos, o anksčiau nesvarstėte apie savo „kodėl“, dabar pats tinkamiausias metas sau atsakyti į šį klausimą. Gali būti ir taip, kad anksčiau turėjote rimtą priežastį mokytis kalbos, bet pasikeitė aplinkybės, tokiu atveju dabar irgi būtų pats laikas peržiūrėti savo „kodėl“. Jūsų priežastis mokytis kalbos turi būti aiški, apčiuopiama ir kelti tam tikras emocijas (troškimą, skaudulį ir pan.). Pavyzdžiui, jei norite išmokti kalbos, nes visi ją jau moka, vargu bau ar pasieksite tokių pačių rezultatų, kaip kad jei norite išlaikyti IELTS egzaminą, kad galėtumėte įstoti į universitetą Anglijoje arba gautumėte paaukštinimą darbe.

  

2.      Atlikite testą ir sužinokite šiuo metu aktualiausias spragas
 

Savo įgūdžių įsivertinimas parodys, kuriose srityse yra spragų ir ties kuo jums reikia padirbėti. Dialang yra puikus nemokamas atskirų įgūdžių testas, kuris padės suprasti, kurie jūsų įgūdžiai silpniausi.

 

Jei nenorite atlikinėti testo, yra ir kitas būdas įsivertinti savo įgūdžius. Pagalvokite, kokiose situacijose jaučiatės geriausiai. Pavyzdžiui, jei jums tektų bendrauti su gimtakalbiu, kaip pasirinktumėte tai daryti – žodžiu ar raštu? Aiškiau suprastumėte klausydami ar skaitydami ką sako gimtakalbis? Tikėtina, kad atsakymai, kuriuos pasirinkote rodo stipresnius jūsų įgūdžius, todėl atsidūrus „plynaukštėje“, vertėtų daugiau dėmesio skirti tiems įgūdžiams (kalbėjimas-rašymas ir klausymas-skaitymas), kurių savo atsakymuose nepasirinkote.

 

Pavyzdžiui, jei jums sunku suprasti, ką sako, kai klausotės anglakalbio, skirkite daugiau laiko klausymui. Jei sunku kalbėti, ieškokite progų tai daryti dažniau.

 

Besikoncentruodami į problemines sritis, ne tik pagerinsite kalbos įgūdžius, bet ir įgausite pasitikėjimo savimi, kuris, kaip pamatysite viename iš vėlesnių punktų, taip pat yra svarbi tobulėjimo dalis.

 

3.      Nusistatykite aiškius tikslus
 

Pajutus, kad pasiekėte šį stagnacinį periodą, dažnai tampa nebeaišku kaip judėti pirmyn. Tai tarsi išbalansuoja, dažnai nebesame tikri į ką konkrečiai reikėtų susitelkti, o tai, kaip tyčia, dar labiau sulėtina progresą.


Aiškių tikslų nusistatymas padeda sutelkti dėmesį ten, kur reikia, tad net ir pajutus, kad progresas sulėtėjęs, vis tiek žinosite kur link norite judėti. Svarbu, kad šie tikslai atitiktų dabartinį jūsų kalbos lygį ir būtų realistiški.


Kodėl tikslai turi būti realistiški? Pernelyg ambicingi tikslai, kurių praktiškai neįmanoma pasiekti pvz., pradėti sklandžiai kalbėti per savaitę, dažnai turi atvirkštinį psichologinį poveikį – greitai dingsta entuziazmas ir jaučiamės nusivylę savimi. Todėl svarbu išsikelti realius tikslus, kuriuos pasiekti gali būti šiek tiek sudėtinga, tačiau turite žinoti, kad galite juos pasiekti.


Pavyzdžiui, per kitą savaitę galite nuspręsti išmokti naują pasirinktos temos žodžių rinkinį, įsiminti tam tikrą skaičių netaisyklingų veiksmažodžių formų arba išmokti frazes, reikalingas norint užsiregistruoti viešbutyje – jūsų tikslas turi būti jums svarbus bei naudingas.


Kokie bebūtų jūsų tikslai, pasiekus stagnacinį periodą aiškiai žinodami du dalykus


1) ko siekiate ir

2) žingsnius, kuriuos reikia žengti, kad šių tikslų pasiektumėte,


vis tiek galėsite judėti teisinga kryptimi.


Skaitykite apie tikslų išsikėlimą.

 

4.      Laikykitės disciplinos
 

Siekiant savo tikslų negalima pasikliauti tik motyvacija. Mums reikia disciplinos, kad palengvintume sau tas dienas, kai motyvacijos tiesiog nepakanka.

 

Puikus būdas sau padėti – kiekvieną savaitę susidaryti kalbos mokymosi planą, kuris padės susikaupus ir nuosekliai siekti to, ko norite. Pasirinkite užduotis, kurias norite atlikti per savaitę, pavyzdžiui:

 

  • Pažiūrėti filmą

  • Perklausyti tinklalaidės epizodą

  • Peržiūrėti tam tikrą gramatinę taisyklę

  • 3 x savaitę perskaityti naujienas angliškai

Tada įsirašykite šiuos darbus savo kalendoriuje. Taip planuojant savo veiklą atsiranda tam tikra atskaitomybė, be to, aiškiau matote ko ir kada reikia išmokti.


5.      Pakeiskite mokymosi metodikas ir būdus
 

Jei kalbos mokymasis sulėtėjo, galite būti tikri, kad atėjo metas pokyčiams. Dažnai paprastas mokymosi metodikos pakeitimas yra viskas, ko reikia, kad išeitumėte iš stagnacijos.

Jei mokėtės iš vadovėlių, galbūt dabar galite vadovėlius pakeisti kita medžiaga internete arba, jei iki šiol mokėtės savarankiškai, galbūt dabar yra puikus metas išmėginti kalbos kursus arba susirasti pokalbių partnerį. Jei visuomet naudojote vertimą, dabar žodyną galite pradėti mokytis naudojant mnemoninius įrankius (pvz. korteles su paveikslėliais), pvz. Anki.


Jei jaučiate, kad esate pasiruošę mesti sau iššūkį, išklausykite universiteto lygio kursą savo tiksline kalba, EdX  siūlo įvairius geriausių universitetų, tokių kaip Harvardas ir MIT, siūlomus kursus.


Kita vertus, jei pradėjote nuo ‘panirimo’ į kalbą, galbūt dabar yra tinkamas metas perskaityti anglų kalbos vadovėlį, kad geriau suprastumėte pagrindines gramatikos taisykles.


Nepriklausomai nuo to, ką darėte ir kaip mokėtės iki šiol, pokyčiai yra vienas paprasčiausių būdų pakeisti rutiną, eliminuoti tai, kas atliko savo paskirtį ir nebeveikia bei pamatyti besimokomą kalbą nauju kampu.


Štai kelios idėjos:


  • Pasidarykite savo žodyno korteles arba imkite save įrašinėti telefone 

  • Pradėkite rašyti dienoraštį angliškai

  • Perskaitykite savo mėgstamiausią knygą angliškai

  • Žaiskite video žaidimus 

 

6.      Naudokite autentišką medžiagą
 

Dažniausiai, iki pasiekiant šį stagnacinį periodą, naudojame besimokantiesiems skirtą mokymosi medžiagą – vadovėlius, video ir audio medžiagą. Pradedantiesiems tai – išties geras būdas suprasti kalbos struktūrą ir pagrindines taisykles, tačiau tam, kad išties įvaldytumėte kalbą, kažkada vis tiek turėsite pradėti vartoti daugiau autentiškos medžiagos. Tad šis stagnacinis periodas yra puikus metas pradėti tai daryti.


Susiraskite jums įdomius, autentiškus straipsnius, filmus, TV laidas – bet ką, ką paprastai žiūrėtumėte/skaitytumėte/klausytumėtės ir savo gimtąja kalba.

 

7.      Plėskite žodyną
 

Ribotas žodynas yra viena iš pagrindinių kliūčių progresuoti, o norint sklandžiai kalbėti, būtina plėsti žodyną. Atsižvelkite į tai, kokių žodžių trūksta jūsų žodyne. Pavyzdžiui, daugelis A1-B1 mokinių nežino tiek veiksmažodžių, kiek norėtų, todėl tai gali būti gera vieta pradėti plėsti žodyną.

 

 

 

8.      Kalbėkite su gimtakalbiais arba kitais užsieniečiais

Pradėję mokytis užsienio kalbos, dažniausiai pradedame mokytis nuo standartinės, akademinės kalbos, tačiau užstrigus, kitas logiškas žingsnis yra išmokti bendrauti natūraliau, tad bendravimas su gimtakalbiais arba kitais aukštą lygį pasiekusiais žmonėmis, gali labai pagelbėti.

 

Pokalbių mainai yra puiki priemonė pradėti tokį bendravimą. Jei nepažįstate jokių užsieniečių ir nežinote, kur galėtumėte su jais susipažinti, yra daugybė internetinių sprendimų - pavyzdžiui Conversation Exchange arba prisijungus prie Anglų Kalbos Akademijos pamokų arba Pokalbių Klubo.

 

Kai pradėsite kalbėti tiksline kalba su žmonėmis, kurie laisvai ja kalba, natūraliai ims gerėti jūsų įgūdžiai bei augti pasitikėjimas savimi, o tai padės jums vėl pajusti progresą.

 

9.      Ugdykite pasitikėjimą savimi ir dalinkitės savo žiniomis su kitais
 

Pasitikėjimas savimi yra svarbus progreso ingredientas. Kuo labiau savimi pasitikite, tuo lengviau bendrauti, o kuo lengviau bendraujate, tuo daugiau praktikuojatės. Kuo daugiau praktikuojatės, tuo labiau savimi pasitikite… Skamba tarsi uždaras ratas? Taip ir yra. Tačiau tai yra gera žinia, nes nebūtina pirmiausia pasitikėti savimi. Pradėti galite nuo bet kurios šio uždaro rato vietos.

 

Lengviausias ir geriausias būdas didinti pasitikėjimą savimi yra naudoti tikslinę kalbą ir tai daryti dažnai. Jei nėra pastovaus ir dažno kalbos vartojimo, neturėsite ir galimybės užsiauginti pasitikėjimo ir įgauti atsipalaidavimo, kurio reikia norint sklandžiai kalbėti.

 

Paieškokite bendruomenės, kuri savo kalbos mokymosi kelyje yra panašioje stotelėje, kaip ir jūs. Tai gali būti netgi žmonės, kurie mokosi visai kitos užsienio kalbos nei jūs, tačiau tokia bendruomenė puikiai supras sunkumus, su kuriais susiduriate, paskatins ir paguos.


Bendruomenė taip pat yra puiki terpė dalintis ne tik bendromis mokymosi žiniomis ir metodikomis, bet ir konkrečiais dalykais, kurių išmokote – mokyti kitus yra geriausias būdas patiems geriau įsisavinti žinias.

  

10.   Valdykite savo nusivylimą ir bendrą psichologinę būseną
 

Kai atrodo, kad nebeprogresuojate, lengva nusiminti ir netgi nusivilti savimi, o tai neigiamai veikia mūsų motyvaciją, tad atsirandame per žingsnį nuo visiško mokslų nutraukimo.

 

Tačiau atminkite, kad besimokant kalbos, dažniausiai mus žlugdo ne metodai, o mąstymas.

 

Kalbos mokymasis yra kaip maratonas. Kai pradedate, gan lengva judėti greitai. Tačiau kuo toliau, tuo labiau tikėtina, kad jūsų tempas sulėtės. Kai jau atrodo, kad daugiau nebegalite, pirmiausia priminkite sau, kokį ilgą kelią jau esate nuėję. Sugrįžkite ir peržiūrėkite medžiagą, iš kurios mokėtės prieš kelis mėnesius ir pamatysite, kad mokate daugiau, nei manote. Peržiūrėkite savo rašto darbus (netgi el.laiškus) rašytus prieš kurį laiką ir palyginkite su tais, kuriuos rašote dabar. Tai padės pamatyti, kad progresas vis tik vyksta, net jei jo ir nejaučiate.

 

Žinoma, būtų daug smagiau judėti greičiau ir nesusidurti su kliūtimis, tačiau viską metus dabar, kai jau galima įžvelgti sklandaus bendravimo tiesiąją, žengsite daug žingsnių atgal ir, greičiausiai, dėl to gailėsitės ateityje. Jūs jau įdėjote tiek daug darbo. Neleiskite, kad natūrali kalbos mokymosi proceso stadija, sutrukdytų jums pasiekti savo tikslus!

コメント


bottom of page